Podsumowanie Zebrania Walnego 2024
15.06.2024 w Warszawie, w Instytucie Reportażu odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej STGU. Walne zebranie połączone było z zakończeniem II Edycji Programu Mentoringowego STGU.
Tłumaczenia Migowe - nowy standard. Na wydarzeniu obecna była tłumaczka na język migowy. Od Gali Projektu Roku 2023 nową polityką STGU jest zadbanie o to, aby każdy większy event Stowarzyszenia uwzględniał i opiekował potrzeby osób z wadami słuchu. Za wprowadzenie nowego standardu komunikacja odpowiada koordynatorka Gabi Kowol-Wasiluk.
Podsumowaliśmy zwięźle poprzedni rok działalności:
STGU doczekało się swojej strony na Wikipedii!
Za ten wielomiesięczny proces przeglądania archiwów, tworzenia i uzgadniania treści ze społecznością wikipedystów odpowiedzialni są Bożena Cichecka i Marcin Wolny. Ponadto Bożena Cichecka zgromadziła większość faktów, ciekawostek i wydarzeń, które składają się na 20-letni dorobek działalności STGU.
Mentoring STGU
Odbyła się druga edycja Programu Mentoringowego STGU. W tej edycji wzięło udział 33 mentorów i mentorek, oraz 33 podopiecznych. Gala zakończenia i rozdanie dyplomów miało miejsce po zebraniu walnym. W tej edycji wzmocniliśmy przygotowanie mentorów i mentee do procesu , poprzez kursy, spotkania, Q&A, webinary poprzedzające rozpoczęcie pracy w parach mentoringowych. Mentorem Wspierającym mentorów był Marcin Olkowicz. Mentorką wspierającą mentee była Monika Serafin. Projekt prowadzi Lena Pianovska. Dodatkowo II edycja była wspierana przez koordynatorów: Gabi Kowol-Wasiluk, Marcina Matuszaka oraz Palomę Ostrowską.
Raport z II Edycji znajdziecie TUTAJ.
Szkolenia STGU
Zainicjowaliśmy nowy cykl edukacyjny - Szkolenia STGU. Dotychczas odbyły się webinary z zakresu m.in.: AI, strategii, sprzedaży. Zgodnie z przyjętą formułą członkowie STGU brali udział bezpłatnie, dla wszystkich pozostałych udział był możliwy za opłatą.
CatchUp
Kolejne inspirujące rozmowy w ramach cyklu CatchUp, m.in. z Beatą Śliwińską (Barrakuz), Bartkiem Kotowiczem, Julią Izmałkową, Martiną Tararuj, Kasią Maciejak. Wszystkie odicinki znajdziecie na naszym kanale youtube: https://www.youtube.com/playlist?list=PLgH6ep4sfSpT0dkhLeTqllgWJK5st3Hy0
Projekt prowadzi Lena Pianovska.
STGU Portfolio Review
Skonsultowaliśmy kolejne dziesiątki portfolio w ramach tego cyklu. Dołączyliśmy do dużych konferencji takich jak GrafConf i Agrafa, a także mniejszych inicjatyw akademickich, jak np. Design na BezTydzień w ASP Katowice. Portfolia konsultowali: Anna Nowokuńska-Maksymiuk, Marcin Wolny, Bożena Cichecka, Marcin Matuszak, Maciej Piątek, Lena Pianovska, Andrzej Budek, a także zaproszeni członkowie Stowrzeyszenia: Borys Kosmynka, Mateusz Michalski, Filip Tofil, Rio Creativo, Michał Markiewicz, Marta Gawin, Karol Romanowski i inni. Projekt koordynuje Anna Nowokuńska-Maksymiuk.
Konkursy
Jesteśmy w trakcie realizacji dużego dwuetapowego procesu konkursowego na logo oraz identyfikację Krakowskie Centrum Muzyki. Konkurs jest realizowany przez Agencję Rozwoju Miasta Kraków oraz Gminą Miejską Kraków. STGU występuje w roli współorganizatora konkursu. Po stronie STGU proces prowadzony jest przez Bożenę Cichecką i Lenę Pianovską. Bożena Cichecka, Marcin Wolny, Adam Chyliński reprezentują środowisko projektowe w jury konkursu. Lena Pianovska jest przewodniczącą jury.
Design by Śliwka Nałęczowska - byliśmy partnerem strategicznym 5-tej edycji Design by Śliwka Nałęczowska. STGU od 4ch edycji wspiera ten konkurs swoją wiedzą ekspercką oraz reprezentacją w jury.
Biedronka - byliśmy po raz trzeci partnerem konkursu: “Piórko 2024. Nagroda Biedronki za Książkę dla Dzieci”.
Jurorowaliśmy w konkursach, m.in.: Śląska Rzecz, Joseph Binder Award, NAPA Packaging Award, Zabytki na ulicę, Design by Śliwka Nałęczowska, Targi Packaging Innovations.
Projekt Roku 2022/23
Przeprowadziliśmy kolejną edycję Projektu Roku 2022/23. Gala rozdania nagród odbyła się w Warszawie w pięknej przestrzeni Domu Braci Jabłkowskich dzięki gościnności i wsparciu fundacji Marzyciele i Rzemieślnicy. Jury wyłoniło zwycięzców w każdej kategorii: Forma, Idea, Projektowanie Przyjazne Środowisku, Projektowanie dla Instytucji Publicznych , Świeża Krew, Impakt Społeczny. Oprócz tego przyznało Nagrodę Specjalną Honzie Zamojskiemu za całokształt twórczości. Niezależnie od jury, zarząd STGU przyznał Nagrodę Honorową STGU Marcinowi Olkowiczowi, w uznaniu za jego wieloletni wkład, aktywność i ogromny know-how, którym dzieli się od lat z STGU.
FINANSOWANIE
Zdobyliśmy grant z Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych na przeprowadzenie Projektu Roku 2023/24; za wnioski odpowiadały Anna Nowokuńska-Maksymiuk i Agnieszka Celik.
KOORDYNATORZY
W 2024 roku grono koordynatorów STGU powiększyło się o dodatkowe osoby:
Kasia Maciejak, która współpracuje w zakresie tworzenia treści i języka komunikacji.
Tomasz Peukert - wsparcie w zakresie digitalizacji & web.
INNOWACJE
Rozpoczęliśmy pracę nad nową stroną internetową; odbyliśmy już kilkadziesiąt godzin warsztatów z copywriterką Kasią Maciejak oraz programistą Tomkiem Peukertem. Prace dalej trwają i wdrożenie nowej strony planujemy na sezon 2024/25. Projekt koordynuje Marcin Matuszak przy wsparciu Marcina Wolnego.
ZMIANY KADROWE
Po roku działań, ze względu na inne zobowiązania, z funkcji członka zarządu zrezygnował Maciej Piątek, na jego miejsce do zarządu wszedł Marcin Matuszak, który wcześniej był członkiem komisji rewizyjnej STGU. W związku z tym do komisji rewizyjnej dołączył nowy członek - Krzysztof Kozak. Zmiany osobowe zostały zatwierdzone w drodze przegłosowania uchwał większością głosów na zebraniu walnym.
Krzysztof Kozak
Dyrektor kreatywny, projektant graficzny, strateg, juror w konkursach brandingowych, szkoleniowiec, mentor i wykładowca. Od 15 lat prowadzi Balsamstudio w Krakowie, zdobywając doświadczenia i budując silne marki na całym świecie.
Angażowanie innych to jego pasja. Prowadzi warsztaty i szkolenia, ma na koncie wiele wystąpień i publikacji. Jest wykładowcą na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Szkole Grafiki w Krakowie. Zajęcia ze studentami są dla niego źródłem cennych doświadczeń i inspiracji.
Dumny tata dwóch niesamowitych 9-letnich bliźniaczek, z którymi odkrywa świat kawałek po kawałku. Podróżnik z zamiłowaniem do unikalnych smaków, kawy speciality i europejskiego wina. Optymista z zaraźliwą energią, której nie brakuje nawet na najbardziej wymagających trasach na rowerze szosowym.
Marcin Matuszak
Projektant graficzny, fotograf, edytor, wydawca. Współzałożyciel nagradzanego studia projektowego Bękarty (min. Złoto European Design Awards, Studio Roku Polish Graphic Design, Najpiękniejsza książka roku PTWK). Pomysłodawca i redaktor magazynu internetowego Robię Tylko To Co Lubię, oraz oficyny wydawniczej Mono Duo Tri. Wykładowca na Uniwersytecie SWPS (School of Form) w Warszawie. Od wielu lat stara się budować dobre relacje i popularyzować zagadnienia związane z projektowaniem graficznym. Organizuje wystawy i spotkania tematyczne, występuje na konferencjach branżowych. Jeden z mentorów programu mentorskiego i zarazem członek zarządu Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej.
Trzymając się linii brzegowej, przeszedł z zachodu na wschód granicę Polski,z czego wydał w 2022 roku książkę fotograficzną pt. „550 km. Past Present Future“.
Zarząd STGU: Bożena Cichecka, Marcin Matuszak, Anna Nowokuńska-Maksymiuk, Lena Pianovska.
Komisja Rewizyjna STGU: Andrzej Budek, Krzysztof Kozak, Marcin Wolny.
LAST BUT NOT LEAST - w tym roku STGU obchodzi 20 lat.
Będziemy opowiadać o dwóch dekadach zmieniania krajobrazu projektowego w Polsce.