Iceland 2017
Polish Posters under Northern Lights to cykl wydarzeń, które odbędą się od września do listopada 2017 roku na Islandii. W ramach projektu będzie można wziąć udział w wystawach plakatów, wykładach o historii polskiej sztuki plakatu, warsztatach i projekcjach filmowych w Reykjaviku i Akureyri.
Plakaty są czymś więcej niż samą reklamą. Przykuwają uwagę odbiorców, zmuszają do refleksji i przemyśleń, poruszają wyobraźnię. Ich tematyka jest różnorodna i odnosi się do wydarzeń kulturalnych czy społecznych. Charakterystyczne cechy plakatu to lapidarność, przejrzystość, metafora i wyrafinowana forma, graficzna lub malarska.
Sztuka plakatu ma w Polsce długą tradycję, jednak prawdziwy przełom nastąpił tuż po drugiej wojnie światowej, kiedy tworzeniem plakatów do filmów zajęli się młodzi artyści graficy. Przez wiele lat projektowali je najwybitniejsi twórcy, wśród nich m.in. Jan Lenica, Wojciech Fangor, Henryk Tomaszewski, Jan Młodożeniec, Eryk Lipiński, Roman Cieślewicz, Franciszek Starowieyski i Waldemar Świerzy. Ich prace wyróżniały się dużymi walorami artystycznymi i oryginalnością, dzięki czemu zyskały szeroki rozgłos, a w świecie sztuki zaczęto mówić o „polskiej szkole plakatu”.
Rozwój nowych technologii przyczynił się do zmiany formy plakatu. Współcześni graficy tworzą nowy wizerunek polskiej sceny. Wyrazem wysokiej oceny polskiej twórczości plakatowej za granicą są liczne nagrody na konkursach plakatów oraz publikacje o sztuce plakatu.
Organizatorami projektu są Stowarzyszenie Ogrody Sztuki i Galeria Plakatu w Krakowie. Dołącz do nas i odkryj magię polskich plakatów podczas wydarzeń w: Iceland Academy of the Arts, Nordic House, Reykjavik City Library - Gerduberg Culture House, Akureyri Art Museum, The Municipal Library of Akureyri, Kartöflugeymslan Gallery, MAk - Akureyri Culture Society i Reykjavík International Film Festival.