Liternictwo w ilustracji
O liternictwie w polskiej ilustracji – wykład Beaty Kurek (LoveLetters Studio).
Nie ma wątpliwości, że tradycje rodzimej typografii wzbudzają wyjątkowo duże zainteresowanie projektantów. Oczarowuje nas liternictwo neonów, ujmuje charakter liter starych szyldów i witryn sklepowych, a wypatrzone w zakamarkach miasta dawne napisy cieszą nas jak prywatne odkrycia. Podczas, gdy literniczy wernakularyzm kojarzy się nam przede wszystkim z typografią ulicy, to wiele ciekawych przykładów indywidualnie projektowanego liternictwa odnajdziemy również w projektach wydawniczych i w połączeniu z ilustracją.
Podczas wykładu opowiem o tym, jak wyglądały typografia i liternictwo kreślone przez mistrzów polskiej ilustracji – w jakich technikach powstawały, jak wiązały się z rysunkami lub treścią opowieści oraz jak dostępność technologii i warsztatowa biegłość wpływały na charakter literniczej kreacji. Tradycja indywidualnie traktowanego liternictwa książkowego jest żywa także w twórczości współczesnych ilustratorów i projektantów, dlatego nie zabraknie także tego typu przykładów. Będziemy mogli przy tym sprawdzić, w jaki sposób zmieniło się podejście polskich ilustratorów do projektowania liternictwa dedykowanego książce. (Beata Kurek)
Beata Kurek (1990) – doktorantka Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i tutor Krakowskiej Szkoły Kaligrafii. Jako LoveLetters Studio zajmuje się projektowaniem typografii i liternictwa dedykowanego. Pracowała w zespołach projektów Warszawskie Kroje, Bękart oraz Element Talks.
30 maja 2017, godz. 18
Galeria Sztuki Wozownia, ul. Ducha Św. 6, Toruń
Wstęp wolny