FEED 2024
Festival Eastern European Design
20, 21, 22 i 23 listopada 2024 - Warszawa, Polska
+
16,17 i 18 listopada 2024 - Wilno, Litwa
FEED to festiwal designu wizualnego z Europy Środkowej i Wschodnio-Południowej. Celem wydarzenia jest prezentacja kultury wizualnej oraz integracja środowisk designu tego regionu. Wstęp na festiwal jest bezpłatny.
FEED to festiwal poświęcony projektowaniu wizualnemu z Europy Środkowej i Wschodnio-Południowej, realizowany w ramach działań Network Eastern European Design (NEED).
FEED to prezentacja historii i współczesności projektowania z krajów Europy Środkowej i Wschodnio-Południowej, które często jest nieznane i niedocenione na międzynarodowej scenie designu. Festiwal ma na celu odkrycie i promocje kultury wizualnej tego regionu.
FEED to też budowa sieci i integracja wydarzeń designerskich, takich jak festiwale i konferencje, odbywających się w krajach wschodniej Europy. Wspólna platforma umożliwi rozwój organizacji oraz poszukiwanie metod działania w czasach kryzysu politycznego, ekonomicznego i klimatycznego.
W tym roku festiwal będzie w dwóch miastach w Wilnie i Warszawie. Program będzie składać się z publicznej konferencji, zestawu wystaw, targów książki, zjazdu organizatorów wydarzeń designerskich, cyklu praktycznych warsztatów i serii sesji networkingowych.
W wydarzeniu wezmą udział organizatorzy i kuratorzy wydarzeń, liderzy lokalnych scen, dziennikarze zajmujący się designem, szerokie grono projektantów oraz publiczność zainteresowana kulturą projektowania.
…
Harmonogram wydarzeń w Wilnie
16 listopada - konferencja 6pt w VAA Chess Hall
16 listopada - dyskusja o magazynie „Slanted Ukraine” w VAA Chess Hall
16 listopada - aftertak i afterparty
17 listopada - targi książki „Naked Print Book” w VAA Chess Hall
17 listopada - pokaz filmy „Identita” i rozmowa z Filip Blažek w VAA Chess Hall
17 - 18 listopada - zjazd europejskich organizatorów wydarzeń NEED w Andstudio
16 -11 listopada - wystawa „Ukraine Best Book Design” w VAA Chess Hall
8 - 30 listopada - wystawa „Young New Graphic Art” w Left-Right Gallery
12 listopada - 12 grudnia - wystawa „Best Book Design” w VAA Chess Hall
Harmonogram wydarzeń w Warszawie
20, 21 i 22 listopada, godz. 18:00
wykłady w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Seria prezentacji i dyskusji poświęconych historii i współczeności projektowania w Armenii, Czechach, Gruzji, Grecji, Niemczech, Słowenii i Ukrainie. W wydarzenie wezmą udział Ajda Schmidt (Słowenia), Ani Kazarian (Ukraina), Julia Kahl (Niemcy), Jonas Liugaila (Litwa), Marios Linakis (Grecja), Otar Karalashvili, Ruben Malayan (Armenia).
20 listopada, godz. 20:00
kino w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Jeden z odcinków dokumentu „Identita” poświęcony historii czeskiego projektowania graficznego. Po projekcji spotkanie z reżyserem Jakub Skalicky.
23 listopada, różne godziny
Oprowadzenie po wystawach „ Jan Hollender 1907–1989”, „Type from the East #01”, "And Now East” i „Life on the Edge”.
21-30 listopada 2024, godz. 12:00-19:00
Marszałkowska 18
„Jan Hollender 1907–1989”
Wystawa legendarnego projektanta grafiki użytkowej, autora znaków graficznych takich jak Pekao, Pronit, Projekt i wielu innych.
20-24 listopada 2024, godz. 12:00-19:00
Typogram, Chmielna 10A
„Type from the East #01”
Przegląd krojów pisma z Europy Centralnej i Wschodniej. Wystawa prezentująca projekty typografów z Armenii, Bułgarii, Czech, Grecji, Gruzji, Polski, Rumunii, Turcji oraz Ukrainy.
21-30 listopada 2024, godz. 8:00-20:00
Kawiarnia Relaks, Puławska 48
"And Now East"
Przegląd plakatów z Europy Centralnej i Wschodniej organizowany przez Local Design Circle.
20-30 listopada 2024, godz. 12:00-19:00
Komuna Warszawa, Emilii Plater 31
„Life on the Edge”
Międzynarodowa wystawa ilustracji poświęcona Ukrainie, organizowana przez stowarzyszenie „Pictoric”.
….
Program godzinowy w Warszawie
20 listopada, środa, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
18:00 Powitanie!
18:05 Wykład Marios Linakis (Grecja)
18:45 Sesja pytań i odpowiedzi
18:55 Krótka przerwa
19:00 Wykład Ajda Schmidt (Słowenia)
19:40 Sesja pytań i odpowiedzi
Kino, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
20:00 Powitanie!
20:05 Film: „Identita” (Czechy)
20:45 Q&A z reżyserem, Jakub Skalicky (Czechy)
21 listopada, czwartek, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
18:00 Powitanie!
18:05 Wykład Jonas Liugaila (Litwa)
18:45 Sesja pytań i odpowiedzi
18:55 Krótka przerwa
19:00 Wykład Ruben Malayan (Armenia)
19:40 Sesja pytań i odpowiedzi
22 listopada, piątek, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
18:00 Powitanie
18:05 Wykład Ani Kazarian (Ukraina)
18:30 Wykład Julia Kahl (Niemcy)
18:55 Dyskusja z Ani Kazarian, Julia Kahl, Ruben Malayan i Otar Karalashvili
23 listopada, sobota
14:00 Zwiedzanie wystaw w Komunie Warszawa
16:00 Zwiedzanie wystaw w Typogram
18:00 Zwiedzanie wystaw na Marszałkowskiej 18
20:00 Zwiedzanie wystaw w Kawiarni Relaks
….
W dniach 17 i 18 listopada w Wilnie odbędzie się zjazd organizacji designerskich z całej Europy takich jak 4Block (Ukraina), 6pt (Litwa), Art Arsenal (Ukraina), Beyond Tellerrand (Niemcy), Brand Guide (Węgry), Croatian Designers Association (Chorwacja), Cultureshock (Wielka Brytania), D-Spirit (Mołdawia), Design Institute (Gruzja), Design4Ukraine (Ukraina), Eastern Design Conference (Słowacja), EDAwards (Grecja), Eye Magazine (Wielka Brytania), Fluid Dizajn Forum (Czarnogóra), Forward Festival (Niemcy), Graphic Matters (Holandia), Hands on Press (Litwa), Hungarian Book Design (Węgry), Identita (Czechy), Le Signe (Francja), Local Design Circle (Rumunia), Melba Festival (Bułgaria), Mouvo (Czechy), Pictoplazma (Niemcy), Pictoric (Ukraina), Polish Graphic Design (Warszawa), POV (Węgry), Projector (Ukraina), Prostir Liter (Ukraina), Slanted (Niemcy), Tbilisi Design Festival (Gruzja), The Festival for Illustration and Graphics (Bułgaria), TypoFest (Bułgaria), Wordless Books (Wielka Brytania).
…..
"And Now East"
Kawiarnia Relaks
Puławska 48, Warszawa
21-30 listopada 2024, godz. 8:00-20:00
"And Now East" to przegląd plakatów z Europy Centralnej i Wschodniej. Wystawa w Warszawie zaprezentuje 50 plakatów z dwóch edycji festiwalu (2021 i 2023), pochodzących z krajów takich jak: Albania, Armenia, Bośnia i Hercegowina, Białoruś, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Grecja, Węgry, Czarnogóra, Macedonia Północna, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia i Ukraina.
Projekt "And Now East" został stworzony przez rumuński duet projektowy Andrei Grosu i Artemisa Pascu z Bukaresztu, który prowadzi studio Policromic i stowarzyszenie Local Design Circle.
kuratorzy: Andrei Grosu i Artemisa Pascu
organizatorzy: Local Design Circle, Polish Graphic Design Foundation, Kawiarnia Relaks
….
„Type from the East #01”
Typogram
Chmielna 10A 00-020 Warszawa
20-24 listopada 2024, godz. 12:00-19:00
Projektowanie krojów pisma było i wciąż pozostaje w znacznej mierze zdominowane przez typografów i wytwórnie typograficzne z krajów Europy Zachodniej. Europa środkowo-wschodnia, czy szerzej kraje postkomunistyczne mają również bogate tradycje kaligraficzne, liternicze i typograficzne. Rzadko jednak mamy okazję zobaczyć w jednym miejscu i zestawić ze sobą projekty typografek i typografów z Armenii, Bułgarii, Czech, Grecji, Gruzji, Polski, Rumunii, Turcji i Ukrainy.
Ten obszar geograficzny jest tym bardziej ciekawy, iż łączy dwie odmienne, ale pozostające w relacji do siebie tradycje: alfabetu łacińskiego i alfabetu opartego o cyrylicę. Jest to tego typu pierwsza próba zestawienia twórczości typografek i typografów z tej części Europy, która ma na celu refleksję nad tym co nas łączy, a co dzieli. Ponadto wystawa przeniesie nas na południe Europy - będzie to okazja do pokazania przykładów krojów pisma alfabetu greckiego.
W ramach Festival Eastern European Design chcemy przybliżyć szerszemu odbiorcy plakaty typograficzne będące swoistym zbiorem typograficznych charakterystyk z Europy Centralnej i Wschodniej. Ważnym elementem wystawy jest podkreślenie odrębności językowej danego kraju poprzez pokazanie typograficznych regionalizmów na przykładzie znaków diakrytycznych i alfabetów w odmianach cyrylickich.
kuratorzy: Jan Diehl Michałowski i Rene Wawrzkiewicz
organizatorzy: Fundacja Polish Graphic Design, Typogram
…
„Jan Hollender 1907–1989”
Marszałkowska 18 - otwarta przestrzeń dla sztuki
Marszałkowska 18, Warszawa
21-30 listopada 2024, godz. 12:00-19:00
Polski projektant grafiki użytkowej, w tym: znaków graficznych, papierów firmowych, plakatów, okładek książek. Stał się autorytetem w dziedzinie projektowania i typografii, inspirował kolejne generacje projektantów.
Swoje pierwsze studio otworzył jeszcze przed II Wojną Światową w Katowicach. Był inicjatorem i komisarzem Pierwszej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych — największego przeglądu tej dziedziny grafiki użytkowej w PRL. Spod jego ręki wyszedł szereg ikonicznych znaków graficznych: m.in. Pekao (1956), Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa” (1956), Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie (1972), Fabryka Płyt Gramofonowych „Pronit” (1959), „Projekt” (1962).
Na warszawskiej edycji wystawy będzie wybór projektów w tym oryginały projektów znaków i niepublikowane do tej pory materiały.
kurator: Patryk Hardziej
organizatorzy: Fundacja Karola Śliwki, Fundacja Polish Graphic Design, Marszałkowska18
…
„Life on the Edge”
Międzynarodowa wystawa ilustracji
Komuna Warszawa, Emilii Plater 31
20-30 listopada 2024, godz. 10:00-18:00
Od początku pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę napotkaliśmy wiele wyzwań, a kolejne są przed nami. W Ukrainie dostrzegamy wyraźną linię między dobrem a złem, fałszywymi informacjami a rzeczywistością, wojną a pokojem, starając się zrozumieć nasze możliwości.
Na międzynarodowych wystawach chcemy prezentować Ukrainę w kontekście globalnym i dostosować nasze definicje do tych, które mają nasi przyjaciele i partnerzy. W ostatnich latach ilustracja stała się istotnym elementem komunikacji międzynarodowej, pomagając Ukrainie przekazywać swoje poglądy i aspiracje. Żywe obrazy przyciągają uwagę i jednoczą międzynarodową społeczność demokratyczną wokół Ukrainy.
Co oznacza "Życie na krawędzi" dla ukraińskich i międzynarodowych ilustratorów? Czy to życie na skraju wojny, globalnych zawirowań czy problemów środowiskowych? Ciągła walka z niepewnością, gdzie granica między stabilnością a chaosem się zaciera? A może osobiste wyzwanie, które popycha nas poza strefę komfortu, zmuszając do walki z wewnętrznymi demonami i dążenia do rozwoju?
Stojąc na tej niepewnej krawędzi, przypominamy sobie, jak kruche może być życie, a jednocześnie pełne możliwości. Zachęca nas to do stawienia czoła naszym lękom, zaakceptowania nieznanego i odkrycia naszych prawdziwych możliwości.
Uczestnicy: Agrafka (Ukraina), Anna Andreieva (Ukraina), Karol Banach (Polska), Ola Nepsuj (Polska), Anna Gavryliuk (Ukraina), Yevhenia Haidamaka (Ukraina), Oleg Gryshchenko (Ukraina), James Daw (Wielka Brytania), Anna Ivanenko (Ukraina), Tibor Karpati (Węgry), Mari Kinovych (Ukraina), Albina Kolisnichenko (Ukraina), Veronika Kotyk (Ukraina), Rebeka Lukošus (Łotwa), YUK FUN (Wielka Brytania), Mar Hernandez Malota (Hiszpania), Ola Nepsuj (Polska), Grasya Oliyko (Ukraina), Zhenia Oliynyk (Ukraina), Jenia Polosina (Ukraina), Hanna Prykhodko (Ukraina), Hubert Poirot Bourdain (Francja), Romana Ruban (Ukraina), Sophia Runova (Ukraina), Zsófia Rumi (Węgry), Anna Sarvira (Ukraina), Olesia Sekeresh (Ukraina), Nastia Sleptsova (Ukraina), Olena Staranchuk (Ukraina), Tanja Stevanovic (Serbia), Jurijs Tatarkins (Łotwa), Yulia Tveritina (Ukraina), Illia Ugnivenko (Ukraina), Daria Filipova (Ukraina), Masha Foya (Ukraina), Oleksandr Shatokhin (Ukraina), Anastasia Sholik (Ukraina), Aliona Shostko (Ukraina), Olha Shtonda (Ukraina), Katrin Stangel (Niemcy), Natalia Shulga (Ukraina), JooHee Yoon (USA).
kuratorzy: Oleh Gryshchenko, Anna Sarvira, Olena Staranchuk.
organizatorzy: Stowarzyszenie Pictoric, Fundacja Polish Graphic Design, Komuna Warszawa
…
Na festiwalu wszystkie wydarzenia będą bezpłatne (z wyjątkiem konfernecji 6pt w Wilnie). Aby wziąć w nich udział, konieczne jest wypełnienie formularza rejestracyjnego.
Wydarzenie jest realizowany jako część Network Eastern European Design. Organizatorzy sieci to Design-Crit studio, Polish Graphic Design Foundation, Pictoric Club, 6pt Conference.
…
Projekt powstaje dzięki wsparciu finansowemu programu Kreatywna Europa Unii Europejski.
Festival Eastern European Design jest współfinansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Partnerzy i współpraca: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Andstudio, Akademia Sztuk Pięknych w Wilnie, Mystetskyi Arsenal, Stiftung Buchkunst, Komuna Warszawa, Kawiarnia Relaks, Typogram, Marszałkowska18
…
Kuratorzy: Rene Wawrzkiewicz, Agne Dautartaite Krutule, Laurynas Marciulaitis
Współpraca: Marta Kowalska, Jan Diehl Michalowski, Lena Staranchuk, Oleg Gryshchenko, Patryk Hardziej,
Ilustracja: Klaudia Kozińska
Dokumentacja: Patryk Wiśniewski
…
E-mail: info@feedesign.eu
WWW: https://www.feedesign.eu
Instagram: https://www.instagram.com/needesigneu
Facebook: https://www.facebook.com/needesigneu
Twitter https://twitter.com/needesigneu