znajdź projektanta

Konkurs dla ilustratorów Piórko 2023 właśnie wystartował!

25 / 05


13 / 07 / 2023
Szczypta pirackich opowieści, parę beczek solonych śledzi, młody entuzjastyczny bohater i dobry pomysł na historię, to przepis na „Sernik z kamieniami”. Właśnie to opowiadanie zyskało uznanie jury literackiego tegorocznego konkursu „Piórko. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci”. Laureatka za tekst, który zostanie wydany jako 9. już książka z konkursowej serii, otrzymała od organizatora, sieci Biedronka, nagrodę główną w wysokości 100 000 złotych. Jednocześnie rozpoczyna się etap konkursu dla ilustratorów, którzy również będą walczyć o nagrodę główną w wysokości 100 tysięcy złotych.


Jak trudno napisać historię trzymającą w napięciu wie tylko ten, kto choć raz podjął się tego zadania. Sprawić, by dzieci zanurzyły się w opowieści, to już nie lada sztuka. Temu zadaniu sprostała w tym roku Joanna Czarny, autorka „Sernika z kamieniami” i mieszkanka Warmii. Jej zgłoszenie konkursowe okazało się najlepsze spośród ponad 2100 prac nadesłanych na tegoroczną edycję konkursu „Piórko. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci”.

O tym, jaką rolę w książce odegra tytułowy sernik z kamieniami, czytelnicy dowiedzą się już w połowie listopada, gdy książka trafi do sprzedaży we wszystkich sklepach sieci Biedronka. Jednak zanim to się stanie, ilustratorzy nadeślą swoje propozycje ilustracyjne. To oznacza start II etapu konkursu.

Od 26 maja wszyscy debiutujący, pełnoletni ilustratorzy mogą zarejestrować się na stronie piorko.biedronka.pl, by wziąć udział w konkursie. Ich zadaniem jest przesłanie do 13 lipca propozycji graficznych, które będą równie istotnym składnikiem książki. Zgłoszone prace zostaną ocenione przez Kapitułę Nagrody w kategorii Ilustracje, składającą się z przedstawicieli świata sztuki, którzy od lat są związani z ilustracjami dla dzieci. Na zwycięzcę lub zwyciężczynię drugiego etapu czeka również 100 000 złotych od Biedronki.

W “Serniku z kamieniami” dzieje się naprawdę wiele, przygoda wciąga młodych i dorosłych czytelników tak, że chcą sprawdzić co wydarzy się na kolejnej stronie. Opowieść jest skrojona pod ilustratorów i daje możliwość pokazania swojego talentu na wiele sposobów. Jestem przekonany, że wśród naszych sernikowych hitów sprzedażowych, w listopadzie znajdzie się również „Sernik z kamieniami” i nikt na kamienie nie będzie narzekać.

Arkadiusz Mierzwa, członek Kapituły Nagrody, przedstawiciel sieci Biedronka^ Wróć na górę