Plakat na 20-lecie
09 / 11
Plakat na 20-lecie Instytutu Polskiego w Wilnie
Krzysztof Motyka zwycięzcą konkursu
Instytut Polski w Wilnie, placówka dyplomatyczna podległa Ministerstwu Spraw Zagranicznych RP wraz ze Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej wybrali zwycięski plakat ilustrujący 20. rocznicę powstania Instytutu.
Instytucje ogłosiły konkurs graficzny, na który nadesłano prawie 200 propozycji projektów.
Instytucje ogłosiły konkurs graficzny, na który nadesłano prawie 200 propozycji projektów.
Najlepszy projekt wykonał rzeszowski projektant, Krzysztof Motyka.
„Zwycięski plakat idealnie spełnia swój cel - jest czytelny, mocny, zapamiętywalny. Metafora graficzna wspólnego domu polsko - litewskiego oparta na flagach dwóch państw jest bardzo umiejętna graficznie i adekwatna. Wybrany projekt stanowi graficzną kwintesencję misji i działania IP w Wilnie - łączy symboliką domowego ciepła, spokoju oraz bliskiego sąsiedztwa" - Angelika Gromotka, Brand Director STGU, członkini jury.
Wybrany projekt pojawi się na plakatach w Wilnie w listopadzie br. oraz będzie używany w działaniach promocyjnych Instytutu.
Nadesłane projekty oceniało jury konkursu w składzie:
Angelika Gromotka, Brand Director, Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej
Marcin Łapczyński, Dyrektor, Instytut Polski w Wilnie
Prof. dr Raminta Jurėnaitė, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie
Gratulujemy zwycięzcy oraz dziękujemy za wszystkie nadesłane projekty.
O zwycięzcy:
Gratulujemy zwycięzcy oraz dziękujemy za wszystkie nadesłane projekty.
O zwycięzcy:
Krzysztof Motyka
Urodził się 19 sierpnia 1954 roku w Opolu. W latach 1974 – 1978 studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby w pracowni rzeźby, prof. Stanisława Kulona i Adama Myjaka, pracowni rzeźby prof. Bohdana Chmielewskiego, pracowni malarstwa prof. Bogusława Szwacza i pracowni form przestrzennych prof. Oskara Hansena, zakończone dyplomem w 1978 roku. Uprawia malarstwo, rysunek, grafikę wydawniczą, instalację artystyczną i scenografię. Od roku 1980 związany z Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Zrealizował ponad 30 scenografii teatralnych oraz scenografii do koncertów i imprez widowiskowych. Autor instalacji „PTAKI” zrealizowanej na EXPO 2000 w Hanowerze, promującej Województwo Podkarpackie, eksponowanej również na festiwalu EUROPALIA 2001 w Brukseli. Pasjonat sztuki plakatu. Autor ponad 100 plakatów głównie teatralnych. Udział w wielu edycjach Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie, Lahti (Finlandia), Trnava (Słowacja), Toyama (Japonia), Meksyku, La Paz (Boliwia), Finale Ligure (Włochy), Triennale Plakatu scenicznego w Sofii (Bułgaria) oraz Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach (nagroda fundowana w 2013 roku). Wieloletni kurator i juror Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego w Rzeszowie, było kilkakrotnie prezentowane w Wilnie w Domu Kultury Polskiej.