DO ZOBACZENIA PO REWOLUCJI, BAUHAUS 100
Bauhaus to najważniejsza awangardowa uczelnia artystyczna XX wieku. Utworzony przez architekta Waltera Gropiusa w 1919 roku w Weimarze zrewolucjonizował sposoby edukacji artystycznej, tworząc „nowe przymierze między sztuką a technologią”. Pod naciskami konserwatywnych polityków Bauhaus przeniósł się z Weimaru do Dessau w 1925 roku. Tam rozwinął się i funkcjonował do 1931 roku, kiedy jego modernistyczny budynek przejęła dochodząca do władzy partia nazistowska, doprowadzając do zamknięcia szkoły w 1933 roku. Przez całą drugą połowę XX wieku kadra i studenci Bauhausu realizowali jego ideały, pracując zarówno w Niemczech, jaki i na emigracji – w Związku Radzieckim, USA, Tokio czy Chile.
Koncept
Wystawa oraz identyfikacja wystawy jest propozycją rozbicia monolitycznej wizji Bauhausu, która zakłada, że wytworzył on jednorodny styl czy receptę na „estetykę modernistyczną”. Zbudowana jest w dialogu zaproszonych artystów, architektów, projektantów i kuratorów z historycznymi pracami i dokumentami oraz późniejszymi reminiscencjami szkoły (po raz pierwszy prezentowanymi w Polsce). Jest eksperymentem we wspólnotowym i krytycznym odczytaniu tradycji modernistycznej w kontekście współczesnych praktyk twórczych, edukacyjnych i społecznych.
Ponieważ większość wystaw na 100 lecie Bauhaus bezkrytycznie odwołuję się do modernizmu postanowiliśmy przełamać tą estetykę i zastanowić się jaką formę graficzną symbol Bauhausu mógłby przybrać współcześnie. Krytyczne spojrzenie na ikoniczny symbol zainspirował nas do wykreślenia jego współczesnej wersji logo-emoji, które pełni role dekoracyjną (wzory na paznokciach, dekoracje na ścianach podczas koncertu w Arsenale), oraz krytycznie (cynicznie) odnosi się do zjawiska - idei korporacyjnego i kapitalistycznego zawłaszczania rewolucyjnych symboli.
Noviki: identyfikacja wystawy, projekty graficzne, rendery 3d i animacje, druki, projekt katalogu na wystawę, plakaty, informacje prasowe oraz animacje wykorzystywane w mediach. (aranżacja druków w salach wystawowych oraz animacje i video prezentujące materiały archiwalne)






































STUDIO ROKU 2019 – tytuł przyznany przez STGU ■Identyfikacje wydarzeń ■Identyfikacje instytucji ■Książki i publikacje ■Strony Internetowe ■Plakaty ■Materiały drukowane